Sohbet Girişi
Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz.
FARKLI SÜRÜM İLE BAĞLAN
Benzer Yazılar
Boyutlar arası zar
Boyutlar arası zar
Minerva Rinda
Rüya okulları
Rüya okulları
Minerva Rinda

Karar ve seçimlerin karmaya etkisi

Karar ve seçimlerin karmaya etkisi

Doğarsın. Önce dünyaya uyumlanmaya çalışırsın. bilincin belki açık belki kapalıdır. Ama her halukârda elinden bir şey gelmez. İhtiyaçların karşılamak için 2. bir şahsa ihtiyaç duyarsın. Bu öncelikle Annen yada başkaları olur. Bu içinde bulunduğun yada seni dünyaya getiren kişinin içinde bulunduğu duruma bağlıdır. İşte tam burada deneyimlerin başlıyor.

Önce bedenini tanımakla başlarsın. Ama yüzde doksandokuzunu kullanamazsın, savunmasızsın. Bütün ihtiyaçların ağlayarak istersin, çünkü kendini ifade edecek ne dilin gelişmiştir, ne de beyin bunu yapmana müsaade edecektir. Zamanla ama yavaş yavaş beyinle birlikte uzuvların da gelişir. Bu arada etrafındaki insanları tanımaya çalışırsın bilincinin elverdiği kadarıyla. İnsanlarla yaşadığın her durum ve etkileşim sana deneyim kazandırırken bir yandan da karmaların devreye girmeye başlar. bu durumlara verdiğin tepkiler, içinde bulunduğun durumlar dahilinde duygularında meydana gelen dalgalanmalar ve aklından geçen duygular ve bununla ne yapacağın senin karmalarını kaydetmeye başlar. Yaşadığın mutluluklar yanına kâr olarak kalırken yaşadığın travmalarla senin nasıl başa çıktığın da yeni karmalarını oluşturur.

Diyeceksin ki; “ama ben bunu yaşamayı istemedim ki!” Haklı olabilirsin, ama bu durum da karşıdakinin en baştan beri aynı süreçlerden geçerek ve yaptığı seçimler sonucunda içinde bulunduğu durumu meydana getirirken senin seçimlerin yada (küçük çocuklar için) senden sorumlu olan kişinin kararları, düşünceleri yargılar getirmiştir, seninle ilgili olan kısım ise bu durumla nasıl başa çıkacağın alakalı. İçinde bulunduğun durum, yapılan seçimler sonucunda senin yada bir başkasının o ortamı hazırlamış olmandır, olmanızdır yada olmalarıdır.

Şimdi (biraz sert olacak) toplum içinde yaşayan katiller, tecavüzcüler ve bilumum suçlular için aynı ortamları paylaşmamak için yapılması gereken tek şey yaptığımız seçimlere, verdiğimiz kararlara dikkat etmemizdir. Her seçim bir kapı olduğunu farz edersek ve bir karar aşamasında bu kapıların önünde duruyorsak o kapıların ardındakileri en ince ayrıntılarına kadar analiz ederek seçim yapmalıyız ki, nahoş durum ve ortamlarda kendimizi bulmayalım. Bizi birbirimize bağlayan kararlarımız, gösterdiğimiz tepkiler ve durumlara verdiğimiz tepkilerdir.
M:R

Mayıs 15, 2020

Minerva Rinda 136
Cevap bırakın